СУ "Христо Ботев"
Средно училище в село Баните
Основно меню

Допълнителна подкрепа

РЕСУРСНО ПОДПОМАГАНЕ  

Ресурсният учител мотивира учениците със СОП и стимулира личностното им развитие. Работи в сътрудничество с останалите педагогически специалисти - учители и психолог, като подкрепя образователния процес на учениците със специални образователни потребности. Създава и съдейства за поддържане в обучителния процес на коректни взаимоотношения, конструктивно общуване и сътрудничество между всички участници, като по този начин подпомага приобщаването на учениците със СОП.Ресурсният учител притежава необходимите знания и умения за практическа работа с ученици, учители, родители:

  • идентифицира равнище на компетентност, особености и предпочитания в стила на обучение и ги отразява в план за подкрепа;
  • идентифицира образователни и възпитателни потребности;
  • владее разнообразни образователни стратегии, методи и техники за преподаване, обучение, възпитание, учене през целия живот и мотивиране на със специални образователни потребности;
  • адаптира и редуцира учебното съдържание по различни учебни предмети при необходимост;
  • разработва учебни и образователни материали в съответствие с индивидуалните образователни потребности;
  • работи индивидуално по предметите от учебния план;
  • подпомага самоподготовката по учебните дисциплини и консултира учителя относно спецификата при овладяване на учебното съдържание от ученици със специални образователни потребности по дадена учебна дисциплина;

 

ПСИХОЛОГИЧЕСКА ПОДКРЕПА   

 

Психологическата подкрепа е ориентирана към намирането на най-доброто решение за всеки ученик в условия на сътрудничество и ефективна комуникация. Психологът използва разнообразни стратегии и взаимодейства пълноценно със средата /училищна, семейна/ с цел приобщаване на всеки ученик.

Той притежава знания и умения за практическа работа с ученици, учители, родители, други представители на общността в следните области:

  1. Диагностична дейност – оценява психичното развитие, провежда диагностични изследвания с цел идентифициране на силните и слабите страни, възможностите и проблемите на ученика. Аспектите на диагностична дейност са: готовност за обучение в училище, оценка на интелигентността и когнитивните процеси; емоционални аспекти на развитието; рисково поведение, взаимоотношения с връстниците; структура на групите и групова динамика; проблеми на интеграцията в групата; ценности и интереси.
  2. Консултативна дейност – прилага различни модели и методи на консултиране в различни ситуации. Сътрудничи с учителите, родителите и други професионалисти при планиране и взимане на решения.
  3. Терапевтична дейност - подпомага учениците със затруднения, увреждане или разстройство на тяхното психично здраве, а в някои случаи и на ученици с изявени дарби, за постигане на оптимално ниво на самостоятелност и за придобиване и прилагане на умения, необходими за пълноценното им приобщаване.